Személyiségfejlesztő Műhely

Személyiségfejlesztő Műhely

„Az érzelmekkel nem lehet vitatkozni” - avagy, mi az első lépés az önreflexió felé?

2024. szeptember 03. - Ábrahám Zsuzsanna

 

Az önismeret, önmagunk megértése, a működésünk feltárása egy apró lépéssel kezdődik: elkezdjük figyelni és meghatározni az érzelmeinket. Megfigyeljük milyen érzések és milyen testi érzetek kapcsolódnak egy-egy szituációhoz.

 

Ez azért érdekes, mert ha valakit megkérdezek: „Mit érzel?” – az önismereti út elején gyakran ad olyan választ: „Semmit.”  vagy „Minden rendben”. S lehet, hogy közben a kérdést sem érti pontosan. Nem szoktunk hozzá, hogy ilyen szinten megfigyeljük az érzéseinket.

Jómagamnak is meg kellett tanulnom befelé figyelni és szavakat találni a bennem kavargó érzésekre.

 

A pszichológia azért (is) érdekes, mert megfigyelésekre és kutatásokra támaszkodik. Az egyik ilyen kutatás Paul Ekman és Wallace V.Friesen nevéhez fűződik. Ők azt állítják, hogy az arckifejezésünk világszerte megegyezik, ez velünk született jellemzőnk és nem kulturálisan meghatározott. Azt például, hogy Magyarországon és Indiában különbözőképp fejezzük ki az „igen” és a „nem” válaszadást – talán mindenki tudja. Nem is ez lesz a lényeg, hiszen ezek nem érzelmek! A kérdés, hogy azzal vajon tisztában vagytok-e, hogy a 6 alapérzelem:

-az öröm

-a bánat

-a düh

-a félelem

-a meglepődés

-és az undor

olyan érzelmek, amelyeket, ha egy indiai meglát egy magyar arcán, akkor is felismeri? Sőt, fordítva is igaz! És azon sem lepődtök meg, ha azt mondom, az ausztrálok is felismernék az európai arcon, sőt akármilyen világközi relációt felsorolhatok, ez mindegyikre igaz lesz. Egy bennszülött törzs lakójának arcán lévő undort ugyanúgy felismernéd Te is, mint az eszkimók arcán a meglepődést. Ezért hívjuk őket tehát alapérzelmeknek. Bárhová mész a világon, nem kell nyelvismeret: ezeket az érzelmeket fel fogod ismerni.

 

Tehát azt már tudjuk, hogy másokon látod. Felismered saját magadon is?

Ezért lesz tehát az önismeret és önreflexió első lépése az önmonitorozás.

Ha belekerülsz egy adott szituációba, ahol dühöt, félelmet, örömöt, akár meglepődést, undort vagy bánatot érzel … jegyezd fel az Önismereti Naplódba. (Sőt – ha elég bátor vagy, kezdd el tükrözni a külvilág felé!) Ha testi érzetet is meg tudsz figyelni (például mikor lesz gombóc a torkodban, mikor ugrik görcsbe a gyomrod), akkor még egy lépést tettél az önismereted útján.

 

És hogy miért írom ezt le?

Mert egy érett felnőtt, amikor asszertív módon kommunikál, akkor képes lesz olyan határozott mondatokat mondani vagy írni, amelyekkel képtelenség vitatkozni.

Mondok példát:

-Amikor hazaérkezésedkor becsapódik az ajtó, nekem görcsbe ugrik a gyomrom és félelem fut át rajtam, megijedek, leblokkolok. Nem tudom még pontosan, hogy ez miért van, viszont arra lenne szükségem, hogy ilyen szeles időben kérlek figyelj oda az ajtóra és óvatosan húzd be!

Másik példa:

-Az elmúlt két napban nem értelek el telefonon. Ilyenkor a fejemben már mindenféle rémképek jelennek meg és félek. Rettenetesen félek, hogy valami rossz történhet veled. A jövőben kérlek beszéljük meg, hogy milyen időközönként jelentkezel be, ez számomra biztonságérzetet ad.

 

Mindkét példában a félelem volt jelen. Ha nyitsz és megnyílsz a másik ember felé… Ha nem őt kezded el szidalmazni („Nem hiszem el, hogy nem bírod normálisan becsukni azt az ajtót! Hányszor mondtam, hogy figyelj oda rá!”) (vagy: „Hogy lehetsz ilyen felelőtlen? Milyen ember az, aki két napig nem hívja fel a párját??), hanem magadról, a saját érzéseidről beszélsz… azzal sosem lehet vitatkozni.


Mindenkinek joga van a saját érzéseihez.

Minden érzés, ami benned előjön: valid.


Érezhetsz félelmet, dühöt, örömöt, bánatot, meglepetést és undort … Sőt! Az érzelmek egész tárházát felsorakoztathatod … bármelyikhez jogod van!

 

Csatolok nektek egy jó kis képet, egy „Érzelemkerék” nevű „mankót”, amely segíthet a hétköznapokban is a benned kavargó érzelmek megfogalmazásához.

Az érzelemkereket a „Mentőöv érzelmi viharok esetére” c. „Érzelemszabályozás a gyakorlatban” munkafüzetből másoltam. (A munkafüzet szerzői: Kiss Anna és Fazekas Judit. A tájékoztató füzet kiadására a Miniszterelnöki Kormányiroda Felelős játékszervezés támogatása fejezeti kezelésű előirányzata 2020. tárgyévi forrásának felhasználásával került sor.  OPAI-ADDIKT Nyírő Gyula OPAI Addiktológiai Osztály)

 

Használd!

Figyeld a saját érzéseidet és testi érzeteidet.

 

 

Az önismeret rögös út, de hosszútávon csak ez járható. Kezdd el!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://szemelyisegfejleszto-muhely.blog.hu/api/trackback/id/tr8318484217

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása