Személyiségfejlesztő Műhely

Személyiségfejlesztő Műhely

Könyvajánlóm: Takács Tibor: Egymás szemében – Pártatlanul a párkapcsolatokról c.könyve

2024. augusztus 22. - Ábrahám Zsuzsanna

 

Talán többen is ismeritek Takács Tibort, hiszen nem csak Budapesten, hanem Sopronban is lehet tőle konzultációs időpontot kérni. Én most a párkapcsolatos könyvét olvastam el, melynek fő témáiról, majd a könyv utolsó fejezetéről írok pár sort.

Az első fejezet: A párkapcsolat alakulása a társadalom szintjén. S bár szerintem ez a rész is nagyon izgalmas: a világ változásával párhuzamosan mutatja be a párkapcsolati tendenciák változását. A generációk egymásutániságában mutatja be a női és férfi szerepek változását, ezáltal a kapcsolatok dinamikájának alakulását. Én most mégis másik fejezetre helyezem a fókuszt.

A 2.fejezetben a női-férfi archetípusokról ír, szerintem ez is nagyon érdekes téma! Hogyan jelenik meg a tradicionális mintákban a négy archetípus? Melyik mintánkat keresi a férfi a nőben? A Madonnát? Az Anyát? Az Amazont? Vagy a Csábítót?   És melyik mintát keresi a nő a férfiban? Az Atyát? Az Apát? A Hőst vagy a Macsót?

Tibor szerint, ha a négy mintából hármat megtalálunk a másikban, akkor az jó esély egy párkapcsolatra.

Önismereti feladat: gondolkodj el azon, Benned melyik rész erős?
Benned van-e az az Anya/Atya – akit tisztelni lehet?
Milyen erős Benned az Anya, aki a gyermeknek életet ad? Mennyire erős Benned az Apa, aki életet teremt?
Esetleg egy nagyon erős nő = Amazon rejtőzik Benned? Vagy Te vagy a Hős = azaz az erős férfi?
Hogy állsz a szexualitással? Benned van a Csábító? Te vagy a csajozós Macsó (a tengerész, akinek minden városban van szeretője)?

És most vizsgáld meg: melyik három archetípus az, amit a társadban megtaláltál?

 

Tibor a 3.fejezetben a szülői mintákról ír, míg a negyedikben a testvérek hatásáról a párkapcsolatra. Ez egy kicsit más szemlélet, mint amit például L.Stipkovics Erika könyveiben találunk. Erika az egyénre fókuszál, segít megismerni az egyes szülőtípusokat, bemutatja a testvéri kötelékek mintáit. Segít megérteni és elfogadni ezek működését. Konkrét fejlődési feladatokat ad az egyes típusokhoz.
Tibor viszont ezek tükrében világít rá a párkapcsolatokra. Ő már nem ismerteti ezeket a mintákat, hanem arra fókuszál: hogyan adjuk tovább őket?

Milyen minták közül választ egy nő?
(Női minták: Anyaminta, az apa feleségmintája, az apa anyamintája, az anya anyamintája) 
És milyenek a férfiminták?
(Lehet az apamintája, lehet az anya férfimintája, az anya apamintája és az apa apamintája)

 

Ahogy a Személyiségfejlesztő Akadémiás képzésen megtanultam: „A bot két vége ugyanaz a bot” – Tibor könyvében ugyanezt az elvet olvasom: „A mintát lehet követni vagy tagadni.”.  A tagadás ugyanis ugyanolyan mintakövetést jelent… Minták vannak, voltak, lesznek. Ha letagadom, elutasítom, azzal gyakorlatilag ugyanazt a mintát követem.

 

Az ötödik fejezet a párkapcsolatok más kapcsolatokhoz való viszonyáról szól.

S most jön az a rész, amiért a könyvajánlót elkezdtem. Az 6.fejezetben arról olvashatunk: „Min kell változtatnunk, ha a párkapcsolatban változást szeretnénk?”

Tibor szerint mindenkinek van egy sorsa, amit meg kell élnie. Van egy sorsa a nőnek, van egy sorsa a férfinak. Amikor párkapcsolatba lépnek, a két sorsot próbálják meg közösen, együtt megélni. Ez az együttélés nyilvánvalóan egymásra való hatás gyakorlást is jelent. Talán azt is mindenki tudja, hogy idővel a párkapcsolatok is változnak.

A 137.oldalon ezt írja: „Könnyen beláthatjuk, hogy a sors valójában érzésekkel operál. Az alapmotiváció vagy a vágy, vagy a félelem. Minden ember két okból szokott döntéseket hozni: vagy azért, mert vágyik valamire, vagy azért, mert fél valamitől. Valójában nem események kellenek ahhoz, hogy valamin változtassunk, csupán érzések. Valami, amit érzünk. De tisztában vagyunk azzal, hogy hová vezet egy érzés?”

„Érzéseket kelt a sors. Olyan érzéseket ébreszt fel bennünk, amelyek generálják majd a cselekvéseinket, tetteinket.”

Van ugyanis az egyén vágya/érzése … és van a sors. Muszáj együttműködni. A párkapcsolat az egységet szimbolizálja. Mindenkinek csak olyan párja lehet, akivel egységben tud haladni.

Mit tehetünk, ha kibillen az egység?    ---  Új egyensúlyra van szükség!

 

Ha az egyén nem cselekszik, akkor majd a sors alakítja úgy, hogy újra egység legyen.

Tibor szerint az emberek három szinten képesek az egyensúly megteremtésére:

-anyagi
-érzelmi és
-intellektuális szinten.

Mit jelent az ANYAGI szint? Pénz, ingóságok, biztonság, testiség.

Mit jelent az ÉRZELMI szint? Szeretet, család, gyerek, ingatlan.

Mit jelent az INTELLEKTUÁLIS szint? A tanulás, iskolák, hobbi, utazás, kapcsolatok, társadalmi pozíciók.

Mindkét félnek ez a három szint áll rendelkezésre. És most jön a csavar!

Mindhárom szinten kapcsolódni kell, de nem mindegy hogyan!

-Fontos, hogy az egyik fél és a másik fél az egyik szinten (anyagi/érzelmi/intellektuális) AZONOS szinten legyen!

-Fontos, hogy az egyik fél és a másik fél a másik szinten (ha van egy azonos, kettő másik szint maradt) FELÜL helyezkedjen el, illetve

-Fontos, hogy ahol az előbb az egyik fél felül helyezkedett el, a megmaradt, harmadik szinten ALUL legyen.

 

Konkrétan:

-Ha az érzelmi szint azonos, egyikük anyagi szinten legyen felül, másikuk intellektuális szinten legyen felül

-Ha intellektuális szinten vannak azonos szinten, akkor az egyikük anyagi szinten nézzen fel a másikra, a másik érzelmi szinten nézzen fel a másikra

-Illetve, ha anyagi szinten állnak azonos szinten, akkor egyikük legyen feljebb intellektuálisan, a másikuk pedig érzelmileg.

A tradicionális párkapcsolatokban a nő anyagiakban nézett fel a férfira, érzelmileg azonos szinten voltak és intellektuálisan a férfi nézett fel a nőre. Ahol az intellektus azonos, az a polgári kapcsolatokra volt jellemző. Ott is a férfira néztek fel anyagi téren, a nő összetartotta a családot, ezért rá érzelmi téren nézett fel a férfi. A modern párkapcsolatokban az anyagi szint azonos. Itt a legnehezebb az egyensúlyt megteremteni. Mindamellett, hogy nagyon sok férfinak nehéz ez a helyzet, ha anyagi szinten egyenrangú a partnerével. Tradicionálisan azt hozza, hogy ezen a téren uralkodni szeretne.

És indulhat a libikóka… Hiszen az élet állandó változásokból áll. A mi feladatunk, hogy tudatosítsuk magunkban a fentiek egyensúlyát. Ha mi nem tesszük meg, akkor majd megteszi a sors helyettünk. Hogyan? Tibor erre is nagyon jó gyakorlati példát ír… Mi történik, ha egy családba gyermek érkezik? Az anya lesz érzelmileg felül. Fontos, hogy a másik két szint utána rendeződjön…Az ő könyvében található példában az anyagi szint lett, ahol az anya fel tudott nézni a férfire, és az intellektuális szint lett, ami azonos.

De mi történik, amikor az anya visszaáll a munka világába? Megváltozik a tagozódás. Az anyagi szint, ahol eddig felnézett a férjére, hirtelen egyensúlyba került, hisz ő is kereső fél lett. Hogyan lehet újra egyensúlyba hozni a kapcsolatot? A férj ösztönösen cselekedett, továbbképzésre jelentkezett. Ezáltal a lány újra felnézhetett rá intellektuálisan, viszont még mindig billegett a libikóka az érzelmi oldalon.

 

 

Nem lövöm le a történetet, érdemes elolvasni a könyvet.

Aztán érdemes az új ismeretek tükrében elgondolkodni a saját párkapcsolatunkon.

Melyik szinten állunk azonosan a partneremmel? Melyik szinten nézek fel rá? Ő melyik szinten néz fel rám?

Meg tudom vizsgálni a korábbi élethelyzeteinket? Életünk fordulópontjainak, nagyobb változásainak sarkköveinél látom esetleg a szintek változását? Felismerem ezeket a szinteket? Tudok konkrét élethelyzetet felvázolni, ahol egy-egy változás után a sors úgy rendezte az eseményeket, hogy a három szint egyensúlya újra beálljon?

 

Ha bármelyik kérdést megválaszoltad, jegyezd fel az Önismereti Naplódba.

Az önismeret magabiztosságot ad. Ajándék – önmagadnak.

Kezdd el!

 

 

#ábrahámzsuzsanna #önismeret #onismeret #személyiségfejlesztés #szemelyisegfejlesztes #könyvajánló #konyvajanlo #TakácsTibor #Takacstibor #Egymásszemében #párkapcsolat #parkapcsolat

 

 

Könyvajánlóm: Takács Tibor: Egymás szemében – Pártatlanul a párkapcsolatokról c.könyve

(Bioenergetic Kft, 2016)

A bejegyzés trackback címe:

https://szemelyisegfejleszto-muhely.blog.hu/api/trackback/id/tr5618471595

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása