Az elmúlt fél évben annyi pszichológia témájú könyvet, aztán meg tételeket olvastam, hogy biztos voltam benne: a nyáron valami limonádét szeretnék csak a kezembe venni. Volt is egy könyv, ami a vizsgák után nagyon jól esett a lelkemnek, kicsit sablonos volt és előre látható, mégis kikapcsolt. Élveztem, hogy végtelenül könnyen emészthető.
Aztán mivel mégsem tudom meghazudtolni önmagam, a következő, amibe belevágtam, ismét egy önismerettel kapcsolatos könyv lett. Nagyon tetszett a címe: Te magad vagy a hegy.
Ugyan egyelőre a könyv 1/4-énél tartok, mégis érdekes gondolatok indultak el bennem.
A cím alapján egyszerre asszociálok. Mit jelent a hegy?
Erő…., kitartás….., „tömeg”…., eszembe jut a bibliai vonatkozás Péter nevével = ami a kőszikla.
Ha kisebb hegyet képzelek el, akkor az a túrázást jelenti nekem. Imádom a természetet, az erdőt, és így a hegyeket is. Ha nagyobb hegyet képzelek el, akkor már látom a fáradtságot, az izzadtságot, a kimerültséget és a kihívást is. Mekkora az hegy, amit én képes vagyok megmászni?
Ilyen és hasonló gondolatok jöttek a cím kapcsán.
A könyv az önszabotázsról szól. (Alcíme: „Hogyan szerezzük vissza az irányítást önmagunk felett”)
Hogyan tudsz küzdeni? Hogyan tudsz fejlődni? Vállalod-e a felelősséget önmagaért? Látod-e az utadat? Látod-e, mivel szabotálod önmagad? Le tudod-e küzdeni a hegyet = önmagad?
Mélyen elismerem C.G.Jung munkásságát, és örültem annak a vele kapcsolatos történetnek, amit a könyvben találtam: Jung nem szeretett iskolába járni. Gyermekkorában elesett az iskolaudvaron és beverte a fejét. Olyannyira, hogy el is ájult. Később ájulási rohamok törtek rá. Utólag jött csak rá, hogy az ájulással lehetővé tette önmagának az iskolából való távolmaradást.
Jung munkásságához, elméleteinek kidolgozásához, valószínűleg ilyen és hasonló magánéleti történéseinek elemzése, vizsgálata is hozzásegítette. Így vált azzá, aki lett…
Ennyit jelent az önismeret. Mintáink, tudatos és tudattalan mozgatórugóink, kapcsolódásaink megismerése.
Jung rengeteget foglalkozott a tudattalannal. (Neki köszönhetjük a kollektív tudattalan fogalmát is.)
Elkanyarodtam a könyvtől és annak a témájától, visszatérek tehát:
Ismét adok egy önismereti feladatot – és ha az előző posztom alapján már előkészítettél volna egy füzetet (mint önismereti naplót), akkor folytathatod te is önmagad megismerését:
-Neked mit jelent a hegy? Milyen korlátaidat ismerted már fel? Melyiket sikerült már meghaladnod? Felismered-e a korlátozó hiedelmeidet? Vannak-e benned olyan érzések, amiket tudatosan elnyomsz? Szerinted mit üzenhet a tudattalanod ezekkel az érzésekkel…? Életed melyik területén vállalsz felelősséget? Melyik területén utasítod el a felelősségvállalást?
Meg tudod fogalmazni, mi a célod? Mit üzen a belső hang? (Sokszor könnyebb azt kimondani, hogy mit nem akarunk. De vajon, azt is meg tudod fogalmazni magadnak, hogy mit akarsz igazán?) Mennyire figyelsz az érzéseidre? Felismered az alapérzelmeket?
Azt gondolom, hogy a pszichológiai témájú könyvek sokat segítenek önmagad megismerésében. Hagyd, hogy szabadon áramoljanak a gondolataid és a bölcs tudattalanod úgyis segít válaszokat találni a kérdéseidre.
Ha mégis úgy gondolod, hogy mélyebb sérülésed van; esetleg olyan problémád, ami visszatérő és nem látsz rá a mozgatórugójára, keress fel egy szakembert.
Az önismeret magabiztosságot ad. Ajándékot adsz magadnak vele.
A lényeg: kezdd el!
Ismerd meg önmagad!
-----------------------------------------
-----------------------------------------
Örülnék, ha a poszt alatt konstruktív beszélgetés alakulna ki: kinek mi a véleménye könyv témájáról: az önszabotázsról és úgy általában az önismeretről. Szeretettel várom a kommentjeiteket!
-----------------------------------------
-----------------------------------------
Az elkezdett könyvem (a poszt ihletője): Brianna Wiest: Te magad vagy a hegy (Hogyan szerezzük vissza az irányítást önmagunk felett) Libri kiadó 2023
#ábrahámzsuzsanna #önismeret #onismeret #személyiségfejlesztés #szemelyisegfejlesztes #könyvajánló #konyvajanlo #BriannaWiest #Temagadvagyahegy #önszabotázs